2018 Girls Challenge Cup - Schedules

Below you will find the 2018 Mini Nike Challenge Cup Schedule. Please email craig.stead@osu.ca for any questions or concerns.

U8 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM BLACK OSU Pre-Academy U8 Girls
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM GOLD OSU Pre-Academy U8 Girls
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM WHITE OSU Pre-Academy U8 Girls
               
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 - 2:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM BLACK Local Clubs (joining U8 Mini-Festival)
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 - 2:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM GOLD Local Clubs (joining U8 Mini-Festival)
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 - 2:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM WHITE Local Clubs (joining U8 Mini-Festival)

U9 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team TEAM Notes
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM Field #4A U9 Sunday - Bracket A AJAX FC 2009 GIRLS SVSC COYOTES (U10 GIRLS T2) 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket A AJAX FC 2009 GIRLS OSU FORCE ACADEMY BLACK 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket A SVSC COYOTES (U10 GIRLS T2) OSU FORCE ACADEMY BLACK 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM Field #4B U9 Sunday - Bracket B MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK CUSC U9G ACADEMY BLUE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket B MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK WEST OTTAWA SC U9 GIRLS RED 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket B CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U9G ACADEMY BLUE WEST OTTAWA SC U9 GIRLS RED 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD OISC Girls U9 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD CUSC U9G ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket C CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U9G ACADEMY WHITE OISC Girls U9 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE OSU FORCE ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE OTTAWA CITY U9 TEAM SILVER 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket D OSU FORCE ACADEMY WHITE OTTAWA CITY U9 TEAM SILVER 2 games x 50 minutes each

U10 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Notes
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #3A U10 Sunday - Bracket A MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK WEST OTTAWA WARRIORS '08 RED 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket A MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK OTTAWA INTERNATIONS GU10 TRAVEL TEAM 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket A WEST OTTAWA WARRIORS '08 RED OTTAWA INTERNATIONS GU10 TRAVEL TEAM 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #3B U10 Sunday - Bracket B WHITBY IROQUOIS SC U10 2008 GIRLS BLUE CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY BLUE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket B WHITBY IROQUOIS SC U10 2008 GIRLS BLUE OSU FORCE ACADEMY BLACK 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket B OSU FORCE ACADEMY BLACK CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY BLUE 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD NEPEAN HOTSPURS GU10 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 5:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket C NEPEAN HOTSPURS GU10 OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE WOSC GU10 WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 5:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket D CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY WHITE WOSC GU10 WHITE 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #3B U10 Sunday- Bracket E WHITBY IROQUOIS SC 2008 U10 GIRLS YELLOW Ottawa-Gloucester Hornets U10 Girls  2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #3B U10 Sunday- Bracket E WHITBY IROQUOIS SC 2008 U10 GIRLS YELLOW NEPEAN HOTSPURS DYNAMITES 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 6:00 PM #3A U10 Sunday- Bracket E NEPEAN HOTSPURS DYNAMITES Ottawa-Gloucester Hornets U10 Girls  2 games x 50 minutes each

U11 Girls Schedule

 

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Notes
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 12:00 PM 2C U11 Saturday - A Bracket MARKHAM G07 GOLD OTTAWA INTERNATIONALS GU11 2 games x 70 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 2:30 PM 2C U11 Saturday - A Bracket OSU POWER MARKHAM G07 GOLD 2 games x 70 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 4:30 PM 2C U11 Saturday - A Bracket OSU POWER OTTAWA INTERNATIONALS GU11 2 games x 70 minutes each
Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Group Format (3 or 4 teams?)
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #2A U11 Sunday - Bracket A MARKHAM G07B MARKHAM LIGHTNING BLACK CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY BLUE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A WEST OTTAWA WARRIORS OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY BLACK 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A MARKHAM G07B MARKHAM LIGHTNING BLACK WEST OTTAWA WARRIORS 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A MARKHAM G07B MARKHAM LIGHTNING BLACK OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY BLACK 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY BLUE OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY BLACK 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY BLUE WEST OTTAWA WARRIORS 3 games x 45 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 13:00 Turf #1 U11 Sunday - Bracket B CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY WHITE OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM Turf #1 U11 Sunday - Bracket B OTTAWA CITY U11 EX Team OGSC HORNETS G2007 STING 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Turf #2 U11 Sunday - Bracket B OGSC HORNETS G2007 STING OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 5:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket B OTTAWA CITY U11 EX Team CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 6:00 PM Turf #1 U11 Sunday - Bracket B CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY WHITE OGSC HORNETS G2007 STING 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 6:00 PM 2B U11 Sunday - Bracket B OTTAWA CITY U11 EX Team OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each

 

 

U12 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Group Format (3 or 4 teams?)
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 12:00 PM 2A U12 Saturday - A Bracket DES COLLINES SOMMET GLENGARRY HEARTS 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 12:00 PM 2B U12 Saturday - A Bracket SALTFLEET STONEY CREEK BLACK OSU Power 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 2:00 PM 2A U12 Saturday - A Bracket DES COLLINES SOMMET OSU Power 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 2:00 PM 2B U12 Saturday - A Bracket SALTFLEET STONEY CREEK BLACK GLENGARRY HEARTS 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 4:00 PM 2A U12 Saturday - A Bracket OSU Power GLENGARRY HEARTS 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 4:00 PM 2B U12 Saturday - A Bracket SALTFLEET STONEY CREEK BLACK DES COLLINES SOMMET 3 games x 45 minutes each
                 

U12 Girls Schedule:

Location Location Time Field Age Group Team Team Team
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #2B U12 Sunday MARKHAM GOLD WEST OTTAWA RED WARRIORS
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #2B U12 Sunday MARKHAM BLACK OSU Force White
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #2C U12 Sunday OTTAWA SOUTH UNITED FORCE ACADEMY BLACK OISC INFERNO
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #2C U12 Sunday MARKHAM GOLD OTTAWA SOUTH UNITED FORCE ACADEMY BLACK
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #2B U12 Sunday MARKHAM BLACK CUSC U12G ACADEMY WHITE
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #2B U12 Sunday OGSC HORNETS GU12 STING OSU Force White
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #2C U12 Sunday OTTAWA CITY GU12 T1 EXB WEST OTTAWA RED WARRIORS
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #2B U12 Sunday MARKHAM GOLD OISC INFERNO
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Turf #1 U12 Sunday MARKHAM BLACK OGSC HORNETS GU12 STING
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #2C U12 Sunday OTTAWA CITY GU12 T1 EXB CUSC U12G ACADEMY WHITE
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #2B U12 Sunday OTTAWA SOUTH UNITED FORCE ACADEMY BLACK WEST OTTAWA RED WARRIORS
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #2C U12 Sunday OISC INFERNO OSU Force White
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:30 PM Turf #1 U12 Sunday OTTAWA CITY GU12 T1 EXB OGSC HORNETS GU12 STING
               

Club Partners

Texans

Texans

Whitecaps

Whitecaps

OSA

OSA

OPDL

OPDL

Nike

Nike

Club Success

National

National

Provincial

Provincial

League

League