Girls Challenge Cup - Schedules

Below you will find the 2018 Mini Nike Challenge Cup Schedule. Please email craig.stead@osu.ca for any questions or concerns.

U8 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM BLACK OSU Pre-Academy U8 Girls
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM GOLD OSU Pre-Academy U8 Girls
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM WHITE OSU Pre-Academy U8 Girls
               
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 - 2:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM BLACK Local Clubs (joining U8 Mini-Festival)
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 - 2:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM GOLD Local Clubs (joining U8 Mini-Festival)
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 - 2:15 PM #5 U8 N/A MARKHAM WHITE Local Clubs (joining U8 Mini-Festival)

U9 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team TEAM Notes
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM Field #4A U9 Sunday - Bracket A AJAX FC 2009 GIRLS SVSC COYOTES (U10 GIRLS T2) 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket A AJAX FC 2009 GIRLS OSU FORCE ACADEMY BLACK 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket A SVSC COYOTES (U10 GIRLS T2) OSU FORCE ACADEMY BLACK 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM Field #4B U9 Sunday - Bracket B MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK CUSC U9G ACADEMY BLUE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket B MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK WEST OTTAWA SC U9 GIRLS RED 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket B CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U9G ACADEMY BLUE WEST OTTAWA SC U9 GIRLS RED 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD OISC Girls U9 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD CUSC U9G ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM Field #4A U9 Sunday - Bracket C CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U9G ACADEMY WHITE OISC Girls U9 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE OSU FORCE ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE OTTAWA CITY U9 TEAM SILVER 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM Field #4B U9 Sunday - Bracket D OSU FORCE ACADEMY WHITE OTTAWA CITY U9 TEAM SILVER 2 games x 50 minutes each

U10 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Notes
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #3A U10 Sunday - Bracket A MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK WEST OTTAWA WARRIORS '08 RED 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket A MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING BLACK OTTAWA INTERNATIONS GU10 TRAVEL TEAM 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket A WEST OTTAWA WARRIORS '08 RED OTTAWA INTERNATIONS GU10 TRAVEL TEAM 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #3B U10 Sunday - Bracket B WHITBY IROQUOIS SC U10 2008 GIRLS BLUE CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY BLUE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket B WHITBY IROQUOIS SC U10 2008 GIRLS BLUE OSU FORCE ACADEMY BLACK 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket B OSU FORCE ACADEMY BLACK CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY BLUE 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD NEPEAN HOTSPURS GU10 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket C MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING GOLD OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 5:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket C NEPEAN HOTSPURS GU10 OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE WOSC GU10 WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #3A U10 Sunday - Bracket D MARKHAM FC MARKHAM LIGHTNING WHITE CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY WHITE 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 5:00 PM #3B U10 Sunday - Bracket D CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U10G ACADEMY WHITE WOSC GU10 WHITE 2 games x 50 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #3B U10 Sunday- Bracket E WHITBY IROQUOIS SC 2008 U10 GIRLS YELLOW Ottawa-Gloucester Hornets U10 Girls  2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #3B U10 Sunday- Bracket E WHITBY IROQUOIS SC 2008 U10 GIRLS YELLOW NEPEAN HOTSPURS DYNAMITES 2 games x 50 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 6:00 PM #3A U10 Sunday- Bracket E NEPEAN HOTSPURS DYNAMITES Ottawa-Gloucester Hornets U10 Girls  2 games x 50 minutes each

U11 Girls Schedule

 

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Notes
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 12:00 PM 2C U11 Saturday - A Bracket MARKHAM G07 GOLD OTTAWA INTERNATIONALS GU11 2 games x 70 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 2:30 PM 2C U11 Saturday - A Bracket OSU POWER MARKHAM G07 GOLD 2 games x 70 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 4:30 PM 2C U11 Saturday - A Bracket OSU POWER OTTAWA INTERNATIONALS GU11 2 games x 70 minutes each
Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Group Format (3 or 4 teams?)
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #2A U11 Sunday - Bracket A MARKHAM G07B MARKHAM LIGHTNING BLACK CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY BLUE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A WEST OTTAWA WARRIORS OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY BLACK 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A MARKHAM G07B MARKHAM LIGHTNING BLACK WEST OTTAWA WARRIORS 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A MARKHAM G07B MARKHAM LIGHTNING BLACK OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY BLACK 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY BLUE OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY BLACK 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket A CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY BLUE WEST OTTAWA WARRIORS 3 games x 45 minutes each
                 
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 13:00 Turf #1 U11 Sunday - Bracket B CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY WHITE OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM Turf #1 U11 Sunday - Bracket B OTTAWA CITY U11 EX Team OGSC HORNETS G2007 STING 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Turf #2 U11 Sunday - Bracket B OGSC HORNETS G2007 STING OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 5:00 PM #2A U11 Sunday - Bracket B OTTAWA CITY U11 EX Team CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 6:00 PM Turf #1 U11 Sunday - Bracket B CUMBERLAND UNITED-UNIS CUSC U11G ACADEMY WHITE OGSC HORNETS G2007 STING 3 games x 45 minutes each
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 6:00 PM 2B U11 Sunday - Bracket B OTTAWA CITY U11 EX Team OTTAWA SOUTH UNITED OSU FORCE ACADEMY WHITE 3 games x 45 minutes each

 

 

U12 Girls Schedule

Date Location Time Field Age Group Bracket Team Team Group Format (3 or 4 teams?)
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 12:00 PM 2A U12 Saturday - A Bracket DES COLLINES SOMMET GLENGARRY HEARTS 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 12:00 PM 2B U12 Saturday - A Bracket SALTFLEET STONEY CREEK BLACK OSU Power 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 2:00 PM 2A U12 Saturday - A Bracket DES COLLINES SOMMET OSU Power 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 2:00 PM 2B U12 Saturday - A Bracket SALTFLEET STONEY CREEK BLACK GLENGARRY HEARTS 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 4:00 PM 2A U12 Saturday - A Bracket OSU Power GLENGARRY HEARTS 3 games x 45 minutes each
Saturday, June 9th George Nelms Sports Park 4:00 PM 2B U12 Saturday - A Bracket SALTFLEET STONEY CREEK BLACK DES COLLINES SOMMET 3 games x 45 minutes each
                 

U12 Girls Schedule:

Location Location Time Field Age Group Team Team Team
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 11:00 AM #2B U12 Sunday MARKHAM GOLD WEST OTTAWA RED WARRIORS
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #2B U12 Sunday MARKHAM BLACK OSU Force White
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 12:00 PM #2C U12 Sunday OTTAWA SOUTH UNITED FORCE ACADEMY BLACK OISC INFERNO
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #2C U12 Sunday MARKHAM GOLD OTTAWA SOUTH UNITED FORCE ACADEMY BLACK
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 1:00 PM #2B U12 Sunday MARKHAM BLACK CUSC U12G ACADEMY WHITE
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #2B U12 Sunday OGSC HORNETS GU12 STING OSU Force White
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 2:00 PM #2C U12 Sunday OTTAWA CITY GU12 T1 EXB WEST OTTAWA RED WARRIORS
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #2B U12 Sunday MARKHAM GOLD OISC INFERNO
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM Turf #1 U12 Sunday MARKHAM BLACK OGSC HORNETS GU12 STING
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 3:00 PM #2C U12 Sunday OTTAWA CITY GU12 T1 EXB CUSC U12G ACADEMY WHITE
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #2B U12 Sunday OTTAWA SOUTH UNITED FORCE ACADEMY BLACK WEST OTTAWA RED WARRIORS
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:00 PM #2C U12 Sunday OISC INFERNO OSU Force White
Sunday, June 10th George Nelms Sports Park 4:30 PM Turf #1 U12 Sunday OTTAWA CITY GU12 T1 EXB OGSC HORNETS GU12 STING
               

Club Partners

Texans

Whitecaps

OSA

OPDL

Nike

Club Success

National

Provincial

League